آشنایی با مراحل ساختن پارچه قلمکار

آشنایی با مراحل ساختن پارچه قلمکار

در این مطلب بر مراحل مختلف تهیه پارچه قلمکار نگاهی می کنیم.


قلمکاری


1-شستشوی پارچه پیش از کار

قلمکارسازان در آغاز پارچه ها را به مدت 5 روز در آب رودخانه می اندازند و دست به آن نمی زنند. سپس یک سر پارچه را گرفته و سر دیگر را به سنگ می کوبند تا مواد زاید از پارچه بیرون رفته و اصطلاحا آبخور شود. این کار برای آن است تا آهار و مواد زاید آنها از بین برود.


قلمکاری


سپس زمینه نخودی پارچه را رنگرزی کرده که این کار با پوست انار و هلیله انجام می شود. پس از خشک شدن پارچه آن را در اندازه های متفاوت بریده تا از آنها پرده و رومیزی تهیه شود.

2-چاپ نقشه روی پارچه

بعد از مرحله شستشو، نقش زنی روی پارچه شروع می شود. در این مرحله هنرمند با قالب های چوبی که هر کدام نشان از یک رنگ هستند، نقوش را به پارچه منتقل می کند. سپس استاد قالب را به رنگ سیاه آغشته کرده و مقداری کتیرا به آن اضافه می کند. سپس قالب را روی پارچه قلمکار می گذارد و با دست فشار می دهد.


قلمکاری


بعد از مرحله زدن نقوش سیاه، نوبت رنگ های قرمز، آبی و زرد است  تا بر روی پارچه بنشینند. در هر کارگاه هر قالب زن یک رنگ را می زند و رنگ بعدی را به نفر کناری خود می دهد.


قلمکاری


3-شستشوی پارچه و تثبیت رنگ

بعد از مرحله نقش زدن روی پارچه، مجددا آن را می شویند تا رنگ های اضافی از آن خارج شده و پس از خشک شدن، آن را برای تثبیت رنگ آماده می کنند. 


قلمکاری


4-سفید گری

پارچه هایی که نیاز به زمینه سفید دارند را در محلول مخصوصی ریخته و خیس می کنند. سپس پارچه را روی زمین پهن کرده طوری که نقش آن رو به زمین و پشت به آفتاب باشد. البته مدام روی پارچه آب می پاشند تا نمدار بماند.


قلمکاری


در آخرین مرحله بعد از خشک کردن پارچه در هوای آزاد نوبت به منگوله زنی یا ریشه تابی می رسد و پس از آن برای فروش به بازار عرضه می گردند.


قلمکاری


برای دریافت لینک فروش فروش پارچه قلمکار  روی دکمه زیر کلیک کنید.

اطلاعات بیشتر و خرید